Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > МЕЛЕНО ЛЕНЕНО СЕМЕ ОРГАНСКО

МЕЛЕНО ЛЕНЕНО СЕМЕ ОРГАНСКО

79ден

Богат извор на ЛИГНАНИ – моќни антиоксиданси

  1. Органско производство
  2. Исклучително богато со растителни влакна
  3. Богат извор на лигнани, што може да го намалат ризикот од појава на канцер
  4. Содржат високо квалитетен растителен протеин

Нето 150 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Со векови, лененото семе е широко познато поради неговите квалитетни и лековити својства. Затоа, не е ни чудно што го стекнало името „Linum usitatissimum“, што значи – најкорисно.

Кои состојки ги содржат?

100% ОРГАНСКО ленено семе.

Како и зошто се добри?

Само една мала лажица лелено семе содржи голема количина протеини, влакна и омега-3 масни киселини, покрај тоа што е богат извор на различни витамини и минерали.

Употреба

Препорачаната дневна доза е 1-2 лажички. Семето од лен совршено се вклопува како додаток на мусли, смути, преливи за салата и колачи.

Хранлива вредностна 100гр
Енергија2582kJ / 623
kcal
Масти42гр
од кои заситени масти3.7гр
Јаглехидрати29гр
од кои шеќери1.5гр
Протеини18гр
Растителни влакна27гр
Сол0.08гр