Vitana > Products > ВЕГАНСКИ > КРЦКАВ ПУТЕР ОД КИКИРИКИ

КРЦКАВ ПУТЕР ОД КИКИРИКИ

169ден

СОВРШЕНА КРЦКАВА СТРУКТУРА СО НЕОДОЛИВ ВКУС!

1.Екстра крцкава структура
2. Без додадени шеќери
3. Не содржи палмино масло
4. Одличен извор на здрави масти и протеини
5. Богат со антиоксиданси, витамин Е и витамин Б3

Нето количина: 350 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Крцкавиот путер од кикирики го создадовме  по оригинален рецепт , со многу љубов и внимание за да ја добиеме совршената крцкава структура без никакви додадтоци и засилувачи на вкус. Крцкавиот путер од кикирики се добива со мелење на свежо печени кикирики. Нема додадено шеќер и не содржи палмино масло. Одличен извор на здрави масти, протеини, витамини и минерали.

Кои состојки ги содржат?

Состојки: 96% Кикирики , Маслиново масло, Хималајска сол.
Алергени: Кикирики

Како и зошто се добри?

Кикириките сами по себе изобилуваат со многу здрави масти и протеини. Путерот од кикирики доколку се конзумира во умерени количини , со своите хранливи материи може да му придонесе на вашето тело со  многу значајни здравствени придобивки. Изобилува со витамин Е , минерали, витамин Б3 и мнооогу здрави масти и протеини. Путерот од кикирки може да влијае на регулирање на шеќерот во крвта затоа што го  одржува стабилно нивот на шеќер во крвта во текот на денот доколку се конзумира за појадок. Влијае на  намалување на нивото  холестеролот во крвта. Кикириките иако спаѓаат во намирници кои содржат висок број на масти и калории, сепак тие содржат здрави масти, омега 6 масни киселини и антиоксиданти кои   може да делуваат превентивно на срцевите заболувања и да  го намалуваат холестеролот и триглицеридите , без покачување на телесната тежина. Кикириките/путерот од кикирики со своите антиоксиданти може да има антивоспалително и антиканцерогено дејство.

Употреба

Крцкавата и здрава тесктура го прави совршен за секојдневна употреба. Директно од лажица е најдобрата употреба поради неговиот фантастичен вкус.Одличен додаток во секој здрав оброк, смути или овесна каша. Осигурајте се дека никој не е алергичен на кикирики пред да го конзумирате.Уживајте во прекрасниот оброк!

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија660Kcal / 2764KJ

Масти55.36гр ± 4.75%
од кои заситени4.40гр ± 0.13 %
Јаглехидрати14.16гр
од кои шеќери1.80гр ± 0.08%
Протеини23.54гр ± 0.28%
Растителни влакна5.80гр ± 1.64%
Сол0.20гр ± 0.002%