Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД СЕМКИ ОД ТИКВА

ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД СЕМКИ ОД ТИКВА

399ден

Кралски лек во различни периоди од историјата на човештвото!

  1. БЕЗ ГМО
  2. Висока содржина на витамин Е – природен антиоксиданс
  3. Богато со омега 3 масни киселини

Нето количина 250 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Се добива со механичко пресување и филтрирање на маслото од семките и се карактеризира со извонреден вкус и арома. Има темно зелена боја, изразито специфичен вкус и висок процент на витамин Е – антиоксиданс.

Кои состојки ги содржат?

100% масло од семки од тиква. Не содржи конзерванси и адитиви.

Како и зошто е добар?

Есенцијалните омега 3 масни киселини од ладно цеденото масло од тиква го штитат организмот од инфекции, го зајакнуваат имунолошкиот систем, срцето и крвните садови.

Употреба

1-3 супени лажици самостојно или да се користи за подготовка на салати, преливи, или како додаток на варива. Се препорачува во вегетаријанската и макробиотичката исхрана.

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија3698kJ / 884kcal
Масти100гр
од кои заситени масти7гр
Јаглехидрати0гр
од кои шеќери0гр
Протеини0гр
Растителни влакна0гр
Сол0гр
Фитостероли310мгр
Витамин Е60мгр