Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЦРНО СЕМЕ

ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЦРНО СЕМЕ

449ден

Најважното масло за вашиот имунолошки систем

  1. БЕЗ ГМО
  2. Богато со калциум, железо, фолна киселина и цинк
  3. Изобилува со повеќе Б витамини и
  4. Активни состојки за силен имунитет

Нето количина 250 гр

In stock

Опис

 

 

Опис на производот

Природно исцедено масло, добиено со традиционална постапка на ладно цедење на црното семе. Употребата на маслото датира од периодот на античките фараони, но неговиот вистински потенцијал како лек е реализиран во последните 40 години.

Кои состојки ги содржат?

100% масло од црно семе, Nigella sativa. Не содржи конзерванси и адитиви.

Како и зошто е добар?

Семето изобилува со најпознатите активни состојки меѓу кои: Тимокинон, бета ситостерол, палмитинска киселина, стеаринска киселина, олеинска киселина.

Употреба

Лесно е да ја збогатите домашната храна со овој исклучителен производ. Само додадете го во вашите омилени салати, варива, супи или користете го како масло за пиење. Дозирање: 1-3 супени лажици на ден

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија3698kJ / 884kcal
Масти100гр
од кои заситени масти15гр
Јаглехидрати0гр
од кои шеќери0гр
Протеини0гр
Растителни влакна0гр
Сол0гр
Фитостероли174мгр
Витамин Е24мгр