Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > ПРАШОК ОД КУРКУМА ОРГАНСКИ

ПРАШОК ОД КУРКУМА ОРГАНСКИ

249ден

Органски прашок од куркума – здрав црн дроб

– 100% органско производство
– Антиоксиданти
– Помага за функцијата на срцето
– Ја подобрува циркулацијата на крвта
– Ја зголемува отпорноста

Нето количина 200 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Придобивките на куркумата се познати илјадници години и заземаат голем дел од кинеската медицина, но во последно време овој зачин постигна огромна популарност низ целиот свет.

Моќен антиоксидант со безброј придобивки за здравјето на срцето поради способноста да го намали крвниот притисок.
Докажано е дека куркумата помага при намалување на ризикот од заболувања на мозокот, ја стивнува болката во желудникот и е силно анти-воспалително средство.

Кога телото е под влијание на бактерии, конзумирањето на куркума помага при справувањето со бактериите. Ова му дава природна имунитетна сила на телото и помага при заштита од болести.

Кој треба да ги користи?

• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• сите кои се под влијание на стрес
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?

100% органска куркума (100% Organic Turmeric)

Како и зошто се добри?

Куркумата содржи супстанција наречена куркумин, која дејствува како стимуланс за црниот дроб. Го спречува таложењето на масти во црниот дроб и помага при одржување на неговото здравје. Куркумата е богата со антиоксиданти и помага при одржување на имунитетниот систем.

Употреба

Препорачаната доза е 3 гр (1 лажичка). Куркумата има 70% подобро дејство кога се конзумира со масло или квалитетни масти (на пример во комбинација со сурутка, ладно цедено маслиново масло, ладно цедено масло од кокос…). Исто така може да се користи и како чај.

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија367 Kcal/ 1542 kJ
Масти8,4-11,4гр
од кои заситени масти2-4гр
Јаглехидрати50,2-66,2гр
од кои шеќери1-5гр
Протеини6-10гр
Растителни влакна5-9гр
Сол0,1гр