Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > СОНЧОГЛЕД ЛУПЕН ОРГАНСКИ

СОНЧОГЛЕД ЛУПЕН ОРГАНСКИ

89ден

Совршена храна за телото и умот

  1. Органско производство
  2. Го подобрува нивото на холестерол
  3. Го оддржува здравјето на коските
  4. Го подобрува расположението и позитивно влијае врз квалитетот на спиењето

Нето 200 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Високото ниво на протеини и витаминот Б1 (тиаминот) што ги има во семките од сончоглед помагаат во подигнување на нивото на енергија, додека селенот го подобрува протокот на крв и го помага снабдувањето кислород до сите клетки на телото.

Кои состојки ги содржат?

100% ОРГАНСКИ семки од сончоглед. Може да содржи траги од соја, ореви и глутен.

Како и зошто се добри?

ОРГАНСКИТЕ семки од сончоглед се одличен извор на протеини. Тие исто така содржат есенцијални масни киселини како олеинска и линолеинска киселина, кои се поврзуваат со намалување на нивото на шеќер во крвта, намалување на ЛДЛ „лошиот“ холестерол и подобрување на метаболизмот.

Употреба

Користете ги како здрави грицки или додадете ги во мусли, каши, смути или салати.

Хранлива вредностна 100гр
Енергија2623kJ / 627kcal
Масти51.5гр
од кои заситени масти4.5гр
Јаглехидрати20гр
од кои шеќери2.6гр
Протеини20.8гр
Растителни влакна8.6гр
Сол0.03гр