Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > СУСАМ ОРГАНСКИ

СУСАМ ОРГАНСКИ

99ден

Хранлив извор на растителни протеини

  1. Органско производство
  2. Богат со калциум, железо, магнезиум и бакар
  3. Богат со Омега 3 и 6 масни киселини
  4. Богат со повеќе Б витамини.

Нето 200 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Семето од сусам е одличен извор на хранливи материи кои се важни за функцијата на имунолошкиот систем, вклучувајќи цинк, селен, бакар, железо, витамин Б6 и витамин Е.

Кои состојки ги содржат?

100% ОРГАНСКО семе од сусам. Информации за алергени: Содржи сусам.

Како и зошто се добри?

Поради високата содржина на протеини, влакна и здрави масти, редовното консумирање ОРГАНСКИ сусам може да помогне во намалување на високиот холестерол и триглицериди.

Употреба

Лесно е да ја збогатите домашната храна со семе од сусам. Само додадете го во вашите омилени салати, десерти и јадења.

Хранлива вредностна 100гр
Енергија2632kJ / 635kcal
Масти42-58гр
од кои заситени масти6-8.4гр
Јаглехидрати19-28гр
од кои шеќери0-2.3гр
Протеини14.2-21.2гр
Растителни влакна9.4-14.2гр
Сол0.03гр