Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > ИНДИСКИ ОРЕВИ ПЕЧЕНИ солени

ИНДИСКИ ОРЕВИ ПЕЧЕНИ солени

109ден

Свежи индиски ореви – соврешни за телото и умот

• Одличен извор на енергија;
• Имаат високи количества на омега 3;
• Богати се со монозаситени масти, кои имаат својства за заштита на срцето;
• Високи нивоа на полифенолни антиоксиданти;
• Одличен извор витамин Е

Нето количина: 125 гр

Не е на залиха

Опис

 

Опис на производот

Богати со антиоксиданти
Индиските ореви имаат најголемо антиоксидантско дејство од сите јаткасти плодови. Ова деојство потекнува од витаминот Е, мелатонинот и растителните соединенија наречени полифеноли.
Индиските ореви се одличен извор на антиоксиданти кои помагаат при справувањето со оксидативното оштетување во вашето тело, вклучувајќи оштетување кое се должи на „лошиот“ ЛДЛ холестерол, кој придонесува појава на артериосклероза.

Растителен супер-извор на омега 3. Индиските ореви имаат значително повеќе омега 3 од останатите јаткасти плодови.

Извонредните резултати од индиските ореви не завршуваат овде – познато е дека имаат повеќекратни придобивки, вклучувајќи ги следните:
Го чистат желудникот и цревата од отрови.
Ги отстрануваат масните наслаги.
Ја намалуваат потребата да се јаде често и во големи количини.
Помагаат при артритични болки.

Го намалуваат целулитот и ја тонираат вашата кожа (со намалување на вишокот
масни наслаги).
Го намалуваат холестеролот и триглециридите, помагајќи при намалување на
високиот крвен притисок.

Ги тонираат мускулите (со намалување на вишокот масти)

Индиските ореви содржат хранливи материи кои придонесуваат за заштита на мозокот од штетни воспаленија и овозможуваат добра функција на мозкот при стареењето.

Во иднина веројатно повеќе ќе слушаме за оревите поради тоа што има сè повеќе студии кои ги истражуваат нивните придобивки за здравјето.

Кој треба да ги користи?

• сите што сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?

100% индиски ореви

Како и зошто се добри?

Да се каже дека оревите се нутритивна храна ќе биде потценувачки.

Индиските ореви обезбедуваат здрави масти, растителни влакна, витамини и минерали – а тоа е само почеток на тоа колку тие го одржуваат здравјето.

Употреба

Јадете ги индиските ореви сирови или:

Посипани на зелени или овошни салати;
Ситно смелени во сосеви и намази;
Исечени и употребени во интегрален леб и земички;
Искршени и употребени со риба или пилешко месо;
Малку запржени во вашиот омилен рецепт;
Печени, исечени и употребени на тестенини или зеленчук;
Како масло во сос со оцет;
Или пребарајте на Интерет дополнителни идеи со вкусни рецепти.

Бидете сигурни дека никој не е алергичен на индиски ореви пред да ги додадете во вашите оброци.

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија574 Kcal/2401 KJ
Масти46 гр
од кои заситени масти9 гр
Јаглехидрати33 гр
од кои шеќери5 гр
Протеини15 гр
Растителни влакна3 гр
Сол1,6 гр