Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > ЛЕШНИК ПЕЧЕН несолен

ЛЕШНИК ПЕЧЕН несолен

109ден

Лешници – совршена храна за телото и умот

Одличен извор на високо-квалитетен растителен протеин;
• Храна богата со витамин Е;
• Богати со монозаситени масти, кои имаат својства за заштита на срцето;
• Извор на манган и магнезиум.
• Богати со железо, минерал кој во телото служи за пренесување на кислород во крвта;

Најмала количина за нарачка: 125 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Лешниците се богат извор на витамин Е, манган и бакар. Дополнително, содржат високи количества омега 6 и омега 9 масни киселини.

Богати со антиоксиданти
Лешниците обезбедуваат значителни количества антиоксиданти. Антиоксидантите го штитат телото од оксидативен стрес, кој може да ја оштети структурата на клетките и да предизвика стареење, рак и заболувања на срцето. Кај лешниците, високата концентрација на антиоксиданти и здрави масти може да го зголеми антиоксидантскиот потенцијал и да го намали нивото на холестерол во крвта.

Понатаму, високите количества на масни киселини, диетални растителни влакна, антиоксиданти, калиум и магнезиум во лешниците помага при нормализирање на крвниот притисок.
Лешниците можат да го зголемат оксидативниот капацитет и да ги намалат нивоата на липиди во крвта, што помага за намалување на ризикот од срцеви заболувања. Исто така, тие помагаат при нормализирање на крвниот притисок.

Дополнително, лешниците се богати со витамин Е, уште еден моќен антиоксидант кој се покажал како можна заштита од оштетување на клетките кое може да предизвика или придонесе за појава на рак.

Кој треба да ги користи?

• сите што сакаат рамнотежа на организмот
• вегани и вегетаријанци
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?

100% лешници

Како и зошто се добри?

Лешниците се преполни со хранливи материи, вклучувајќи витамини, минерали, соединенија со антиоскиданти и здрави масти.

Тие исто така се корисни за здравјето, вклучувајќи намалување на нивото на масти во крвта, регулирање на крвниот притисок, намалување на воспаленија и подобрување на нивото на шеќер во крвта, меѓу другото.

Сè на сè, лешниците се одличен и вкусен извор на хранливи материи кои лесно можат да се вклучат во секојдневната исхрана.

Употреба

Лешниците имаат сладок вкус и можат да се јадат свежи, запечени или смелени во паста.
Имаат одличен хранлива содржина и се полни со хранливи материи и здрави масти.

Бидете сигурни дека никој не е алергичен на лешници пред да ги вклучите во вашите оброци.

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија646Kcal/2703 KJ
Масти62 гр
од кои заситени масти5 гр
Јаглехидрати17 гр
од кои шеќери4 гр
Протеини15 гр
Растителни влакна9 гр
Сол0 гр