Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > АШВАГАНДА ПРАШОК ОРГАНСКИ

АШВАГАНДА ПРАШОК ОРГАНСКИ

599ден

Органски прашок од ашваганда – природен додаток на исхраната која ја олеснува анксиозноста

• 100% органско производство
• Го зголемува нивото на енергија
• Подмладува
• Смирува
• Спречува стрес
• Го подобрува помнењето и способноста за учење
• Придонесува за емотивна стабилност

Нето количина 200 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Ашвагандата е позната како зимска цреша или индиски женшен поради своите смирувачки својства. Таа едно од најважните индиски треви. Во ајурведската медицина отсекогаш била високо вреднувана поради своите извонредни влијанија врз расположението. Има прилагодливи својства, што значи дека му помага на телото при неговата одбранбена реакција на стрес и има способност за обнова на рамнотежата при функционирањето на хормоните.

Природен олеснувач на анксиозност
Од депресија и анксиозност до општи проблеми со расположението, регулирачките влијанија на ашвагандата се забележителни.

Поддршка за шеќерот во крвта
Ашвагандата може да помогне при зголемување на чувствителноста на инсулинот како и намалување на воспаленијата.

Богата со антиоксиданти
Ашвагандата е полна со антиоксиданти и други соединенија кои го прават имунитетот.

Го подобрува помнењето и спречува стареење на мозокот

Ја подобрува функцијата на имунитетниот систем
Имунитетниот систем се бори со инфекции и ја контролира реакцијата на телото на воспаленија. Кога се зема ашваганда, се зголемува создавањето на имуноглобулин. Ова води до подобра функција на имунитетниот систем. Затоа, се чини дека ашвагандата ја регулира функцијата на имунитетниот систем и способноста организамот да се бори против инфекциите додека ја намалува реакцијата на имунитетниот систем на инфекции.

Уживајте во одличните придобивки на чистата органска ашваганда

Кој треба да ги користи?

• сите кои сакаат рамнотежа на организмот
• сите кои се под влијание на стрес
• спортисти и активни луѓе

Кои состојки ги содржат?

100% органски корен од ашваганда, додаток на исхрана (Withania somnifera)

Како и зошто се добри?

Ашвагандата го зајакнува и опушта телото при справување со стрес. Навечер, го обновува сонот и ги стимулира ноќните хормони за регенерација, а наутро го буди организмот, го живнува и зајакнува. Значајна е и за мажите и за жените, поради тоа што ги обновува репродуктивните органи, ја подобрува плодноста и ја одржува виталноста. Исто така може да се користи и од сите оние кои имаат проблеми со помнењето, бидејќи ја подобрува концентрацијата.

Употреба

Додаете ½ лажичка во вода, чај или смути. Земајте ја наутро или навечер, пред или по оброците.

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија277 kcal/ 1159kJ
Масти0.3g
од кои заситени масти0.1g
Јаглехидрати47g
од кои шеќери11g
Протеини3.7g
Растителни влакна36g
Сол0.62g