Vitana > Products > БЕЗ ГЛУТЕН > ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЛЕН

ЛАДНО ЦЕДЕНО МАСЛО ОД ЛЕН

149ден

Храна и додаток во исхраната со анти-канцерогени својства!

  1. БЕЗ ГМО
  2. Содржи антиоксиданси и корисни диетални влакна.
  3. Изобилува со омега 3 масни киселини

Нето количина 250 гр

In stock

Опис

 

Опис на производот

Заради ладно пресување, на температура не повисока од 40 степени, маслото ги содржи сите нутритивни и здраствени придобивки кои ги има лененото семе. Природен и здрав производ со извонреден вкус и арома.

Кои состојки ги содржат?

100% масло од ленено семе. Не содржи конзерванси и адитиви.

Како и зошто е добар?

Ленот е најдобар извор на омега 3 масни киселини. Содржи антиоксиданси, го намалува холестеролот, помага во превенција од срцеви заболувања и дијабетес.

Употреба

1-3 супени лажици самостојно или да се користи за подготовка на салати, преливи, или како додаток на варива.

 

Хранлива вредностна 100гр
Енергија3698kJ / 884kcal
Масти100гр
од кои заситени масти10гр
Јаглехидрати0гр
од кои шеќери0гр
Протеини0гр
Растителни влакна0гр
Сол0гр
Фитостероли326мгр
Витамин Е58мгр