Вкусен и здрав сладолед со кој нема да згрешите

Ако сè уште немате пробано да направите домашен сладолед, време е да го смените тоа! Можеби ви изгледа како премногу комплицирана мисија или дека ви се потребни некакви специјални апарати, но навистина не е така. Сè што ви треба е малку добра волја, слободно време и, се разбира, едноставен рецепт.

Состојки:

4 банани
250 г индиски ореви или ореви
2 лажици кокосово масло
3 лажици какао
Засладете по желба со мед, агава, јаворов сируп…

Приготвување:

Дел од приготвувањето се прави претходната ноќ. Исечкајте ги бананите и оставете ги во кеса во замрзнувач да преноќат. Утредента, ставете ги замрзнатите парчиња банана во бледнер, додајте ги оревите, кокосовото масло и засладете по желба. Блендирајте додека добиете мазна смеса. Преместете ја во сад, поклопете ја и замрзнете ја да се стегне (4-6 часа).

Пред сервирајте, оставете го сладоледот 10-тина минути на собна температура за да обликувајте убави топки.