Our Archive

Our Archive

Бананата на многу луѓе им е омилено овошје а децата ја обожават. Речиси секој од нас посегнува по банана која ќе остане без енергија во текот на денот и кога ќе помисли дека му паднал шеќерот. Бананите се богати со калиум, влакна, витамин Ц и Б6, содржат три природни шеќери – сахароза, фруктоза и глукоза […]

Read More

Како да го подобрите вашето здравје?Посветеноста кон здравјето се однесува на трајни навики на коишто се придржувате, а не на привремени рафали на активност или неразумни барања кон себе, кои не можете да ги одржувате. Ако сакате подобро здравје, најдобар начин е да прифатите навики на кои ќе се придржувате секој ден. Еве 5 работи […]

Read More

Органските киноа снегулки се супер за протеински топол појадок богат со растителни влакна, кој е исто така и безглутенски. Киноата претставува природен извор на витамин Б6 и минерали од кои во најголема количина: манган (ги штити клетките од оксидативен стрес и ги подобрува психичките перформанси) и бакар (за одржување на нормална функција на нервниот систем). Киноата е […]

Read More

Максимално го зајакнува имунитетот и помага во регулирање на холестеролот. Оваа житарица ги содржи сите 8 аминокиселини кои му се потребни на човекот, за разлика од останатите житарици кои содржат најмногу 3. Нутриционистите нагласуваат дека секој ден на нашата трпеза треба да се најде барем една шака житарици. Ваквиот начин на исхрана претставува превенција од […]

Read More

Одржувањето на телесната тежина подразбира внесување на 2.200 калории дневно, а ако сакате да ослабите, ќе мора да се откажете барем од 50 калории. Па ако вашата цел е да симнете неколку килограми до почетокот на ноември, време е да почнете да ги применувате триковите на австралиската нутриционистка Фиона Так.Имено, таа има совршено решение на […]

Read More

Имајте секогаш при рака некоја од овие нискокалорични намирници и патот до повитка линија ќе ви биде загарантиран. Ако сакате да ослабите и да се подготвите за летото, време е да се запознаете со оваа листа на намирници кои содржат помалку од 100 калории. Со овие намирници, доста вода и редовно вежбање, ќе успеете да […]

Read More

Тука сум човек тука купувам.   Оваа изрека во центарот го става човекот како индивидуа, било да е вработен или купувач. dm ѝ нуди на секоја личност соодветна понуда која ќе ја нагласи нејзината индивидуалност. dm ја живее својата филозофија преку богат асортиман, висок квалитет, љубезно советување од страна на вработените и добар пристап до купувачите.  […]

Read More

Овој пудинг со семе од чиа и банана е одличен појадок кој е многу здрав и лесен за подготовка! Ако брзате за работа или едноставно немате време да подготвувате комплициран појадок, тогаш овој рецепт мора да го погледнете. Потребни состојки: 35 г семе од чиа 150 милилитри млеко по избор 1 лажичка агаве сируп или […]

Read More

Наликуваат на бургер, но во овој случај здрави ,полни со нутритивни вредности, посни и идеални за вегани! Се што е потребно:2 млади средно големи тиквички1 голем варен компир1 шолја варена  органска киноа Витана1/2 главица кромид1 лаж. сув зачин1/2 лаж. Хималајска сол Витана Најпрво се вари киноата и компирот. Во друг сад на ренде ги сецкаме […]

Read More