Our Archive

Our Archive

Мача е прав од зелен чај што се користи како здрава алтернатива за кафе. Тој има три пати повеќе антиоксидантни својства од останатите зелени чаеви достапни во продажба. Оваа придобивка произлегува од фактот што се користи целиот лист, што е многу подобро од врелата вода и кесичките со чај. Научно е докажано дека танинот којшто […]

Read More

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки. Интересни факти за чиа семето: чиа семето содржи 8 х повеќе Омега-3 од лосос 30% повеќе антиоксиданти од капина 25% повеќе влакна од ленено […]

Read More

Чувството на постојан замор не треба да се прифати како состојба својствена за современиот начин на живот. Нутриционистите истакнуваат дека заморот влијае физички и психички и го уништува имуниот систем, правејќи нè подложни на болести, депресија, а може и да влијае на појава на некои нарушувања. „Постојат одредени видови и комбинации на храна коишто за брзо […]

Read More

1. Почнете го денот со една порција свежо овошје и чаша сок. Зошто?За да се поттикне мокрењето и да се елиминираат токсините и нуспроизводите од телото. 2. Кога да јадете овошје?Во утринските часови, како прв оброк! Овошје треба да се јаде половина до 1 час пред оброкот или 3 часа по ручекот! Зошто? Овошје е […]

Read More

Ашвагандата е многу моќно растение. Таа се смета за адаптоген, што значи дека му помага на телото да се справи со стресот. Освен тоа, таа овозможува многу здравствени бенефити за нашето тело. Оваа билка е една од најважните билки во ајурведата, форма на алтернативна медицина која се базира на индиските принципи на природно лечење. Таа […]

Read More

Храната игра битна улога во продолжување на животниот век Јадењето здрава храна го заситува организмот со многу хранливи материи и состојки кои се потребни за негово правилно функционирање. Здравата храна исто така ни дава енергија и ги зајакнува нашите витални органи. Преку правилното користење на храната можеме да се ослободиме од стресот и одредени хронични […]

Read More

Солта е неопходна состојка во исхраната, но важно е да се користи умерено. Исто така, не се сите видови на сол исти. Кујнската сол (обичната) содржи само натриум хлорид и дополнително е збогатена со јод. За разлика од неа, хималајската сол содржи 84 микроелементи, што ја прават навистина супериорна во однос на обичната сол. Хималајската […]

Read More

Црвената леќа е исклучителен извор на железо. Особено им се препорачува на жени во периодот на месечниот циклус, кога се изложени на дефицит на железо во крвта. Се смета дека е далеку поздрава и од црвеното месо, затоа што за разлика од месото не содржи калории и масти. Хемоглобинот е составен дел од ензимскииот систем […]

Read More

Последните истражувања покажуваат дека повеќе од педесетина болести се поврзани со интолеранција на глутен, која претставува проблем на кој речиси никој не е имун. Глутенот е протеин составен од две фракции, глутенин и глијадин и нивна основна карактеристика е тоа што при правење на леб, т.е. при нивен контакт со вода, тие дејствуваат како „лепак“ во […]

Read More