Our Archive

Our Archive

Сите ние луѓето сме создадени да водиме ред и дисциплина за самите себе си,а тоа значи дека сме сами одговорни за развојот на своето тело и за се што ни се случува околу нас.   Никој не може да не учи како да живееме, но може да ни даде совети кои ќе ни дадат елан и […]

Read More

За велигденските празници како десерт на вашата трпеза понудете ја неодоливата чизкејк од малина и ванила. Денеска ќе ви понудиме здрава верзија на традиционалниот Чизкејк рецепт, базирана на апетисани и свежо овошје. Ванилата и маскарпоне кремсирот  го доловуваат вкусот на традиционалниот рецепт а, додека малините го освежуваат десертот. Брзо за приготвување,здраво и вкусно! Потребни состојки […]

Read More

Пастелните бои се секогаш совршен избор за да ја декорирате Велигденската трпеза. Со оглед на тоа дека Велигден е празникот кој го поминуваме со семејството и тоа поголемиот дел од времето на таа трпеза, можеби декорирањето на истата е еден од поважните фактори за убава празнична атмосфера. Доколку сè уште не знаете како да ја […]

Read More

Мача е прав од зелен чај што се користи како здрава алтернатива за кафе. Тој има три пати повеќе антиоксидантни својства од останатите зелени чаеви достапни во продажба. Оваа придобивка произлегува од фактот што се користи целиот лист, што е многу подобро од врелата вода и кесичките со чај. Научно е докажано дека танинот којшто […]

Read More

Чоко-чиа пудинг е совршена варијанта за здрав десерт или пак за здрав појадок и почеток на денот. Се подготвува многу брзо и едноставно и претставува една богата ризинца на хранливи состојки. Интересни факти за чиа семето: чиа семето содржи 8 х повеќе Омега-3 од лосос 30% повеќе антиоксиданти од капина 25% повеќе влакна од ленено […]

Read More

Чувството на постојан замор не треба да се прифати како состојба својствена за современиот начин на живот. Нутриционистите истакнуваат дека заморот влијае физички и психички и го уништува имуниот систем, правејќи нè подложни на болести, депресија, а може и да влијае на појава на некои нарушувања. „Постојат одредени видови и комбинации на храна коишто за брзо […]

Read More

1. Почнете го денот со една порција свежо овошје и чаша сок. Зошто?За да се поттикне мокрењето и да се елиминираат токсините и нуспроизводите од телото. 2. Кога да јадете овошје?Во утринските часови, како прв оброк! Овошје треба да се јаде половина до 1 час пред оброкот или 3 часа по ручекот! Зошто? Овошје е […]

Read More

Последните истражувања покажуваат дека повеќе од педесетина болести се поврзани со интолеранција на глутен, која претставува проблем на кој речиси никој не е имун. Глутенот е протеин составен од две фракции, глутенин и глијадин и нивна основна карактеристика е тоа што при правење на леб, т.е. при нивен контакт со вода, тие дејствуваат како „лепак“ во […]

Read More