Our Archive

Our Archive

Многу фалената и прославена куркума, зачин од корените на растението кое расте во Јужна Азија, слично на ѓумбирот, е состојка на кари, неопходна во кујната на најнаселената земја и пошироко. Благодарение на состојката куркумин, ова ароматично растение со интензивна жолта боја има скоро митолошко значење во третманот на многу болести, особено на гастроинтестиналниот тракт, имунитетот […]

Read More

Брз и лесен рецепт за кој е потребно половина час, но претходно леќата да кисне некои 6-7 часа. Количински ви е потребно околу 200 грама сирова леќа. Еве ги состојките за тестото: oколу 200 g кисната црвена леќа  Витана 1 главица кромид малку магдонос малку лукче 1 јајце 1 лажичка сол 2 лажици маслиново масло […]

Read More

Една од главните причини зошто треба да ја одберете хималајската сол како дел од исхраната е нејзиниот исклучително богат минерален состав. Таа содржи дури 85 минерали, меѓу кои најзастапени се цинкот, магнезиумот и железото. Богатството од јод во нејзиниот состав ветува незина полесна апсорбција во телото. Исто така, хималајската сол содржи помали количини на содиум, […]

Read More

Да се биде родител е најубава и веројатно најтешка работа во животот. Целта на секој родител е да одгледа добро, образовано и здраво дете.  Живееме во свет на брза, претерано обработена и пакувана храна. Тешко е да се воспостават здрави навики во исхраната, посебно кај деца, но не е невозможно. Масната, солена храна преполна со […]

Read More

Пржењето е чест метод на готвење храна. Се користи насекаде во светот. Рестораните и синџирите од ресторани за брза храна го користат пржењето како брз и евтин начин за приготвување на храна. Најчесто пржиме риба, компири (помфрит), пилешко, па дури и кашкавал. Разбирливо е дека голем дел од нас или немаат време или, пак, дури […]

Read More

Смути заменува барем еден оброк во менито на многу луѓе, особено оние кои внимаваат на здрава исхрана, се поборници на концептот за „жива“ храна и секако оние кои имаат малку време да го подготват својот дневен оброк. Често пати читаме идеална комбинација за вашето смути и од кои состојки треба да се состои вашиот оброк […]

Read More

На сите ни е познато дека зголеменото ниво на „лош“ (LDL) холестерол и високиот крвен притисок се закана за здравјето на срцето. Но, кога станува збор за здраво срце, не смеат да се заборават и триглицеридите, бидејќи се важен показател за здравствената состојба на овој витален орган. Триглицеридите се масти, неопходни за одржување на човечкиот живот, кои […]

Read More

Иако омега-3 масните киселини се најчесто во рибите со масно ткиво, ако не сте љубител на риба, можете да добиете доволно преку други извори – пред сѐ, семки од тиква и лен, ореви и чиа семе. Омега-3 масните киселини ги намалуваат воспалителните процеси во организмот кои се поврзани со срцеви заболувања, дијабетес, артритис и одредени […]

Read More

Ако работите во канцеларија, на благајна, на компјутер или, всушност, речиси секоја работа која не е физичка, тогаш сигурно тешко можете да го избегнете осумчасовното седење, и тоа од ден во ден. Бидејќи нашето тело еволуцијата не го создала за седење туку за движење, тоа има големо влијание (и тоа лошо) на организмот. Кој долго […]

Read More

Нема потреба постојано да барате различни начини на јадење. Постојат неколку совети кои го поминуваат тестот на времето, па дури и самите експерти ги следат. Еве неколку навики за живеење, што за возврат ќе го променaт начинот на кој јадете Не се откажувај од ништо  Јадете ја храната во која уживате. Клучот е да се […]

Read More