Our Archive

Our Archive

Традицијата на боење јајца е заштитен знак на еден од најубавите празници-Велигден. Но дали знаете што точно означува секоја од боите со кои ги фарбаме јајцата?! 1. Црвена боја Оваа боја е поврзана со крвта на Исус Христос. Затоа црвената боја е симбол на љубов и жртва за доброто на сите луѓе. 2. Виолетова боја […]

Read More

За велигденските празници како десерт на вашата трпеза понудете ја неодоливата чизкејк од малина и ванила. Денеска ќе ви понудиме здрава верзија на традиционалниот Чизкејк рецепт, базирана на апетисани и свежо овошје. Ванилата и маскарпоне кремсирот  го доловуваат вкусот на традиционалниот рецепт а, додека малините го освежуваат десертот. Брзо за приготвување,здраво и вкусно! Потребни состојки […]

Read More

Пастелните бои се секогаш совршен избор за да ја декорирате Велигденската трпеза. Со оглед на тоа дека Велигден е празникот кој го поминуваме со семејството и тоа поголемиот дел од времето на таа трпеза, можеби декорирањето на истата е еден од поважните фактори за убава празнична атмосфера. Доколку сè уште не знаете како да ја […]

Read More

Не е тајна дека Велигденските оброци се масни. богати со калории и што е најлошо најобилни се. Секој на диета знае дека клучот за успехот лежи во мали, лесни, но добро избалансирани оброци, разумно распоредени во текот на денот. Затоа, за Велигден, вистинскиот став не е: “Ќе јадам само супа, варени јајца и салата колку […]

Read More

Само затоа што некоја храна се смета за здрава, не значи дека можете да ја јадете неограничено. Умереноста е важна во сè, па дури и за работите кои се сметаат за здрави и корисни. Кога станува збор за исхраната, важно е таа да биде разновидна – почесто јадете здрави намирници и, нормално, одвреме-навреме можете да си дозволите и […]

Read More

Ако  често патувате,  тешко е секогаш да јадете здрава храна. Одржувањето на вашата рутина за здрава храна не е можна баш секогаш за време на патувањето. Но, можете да го подобрите тоа со некои идеи во врска со здравата храна. Еве неколку совети за користење на здрава храна и нејзино пакување додека патувате. Овошје и […]

Read More

Ако сакате да ја одржите идеалната тежина што неодамна ја постигнавте или пак „работите“ на тоа, тогаш готвењето во домашни услови ќе биде вашиот најдобар сојузник, со што секогаш ќе имате контрола над она што го јадете. Но, иако одамна не сте го посетиле омилениот ресторан и постојано готвите здрави и нискокалорични оброци во вашата […]

Read More

СИГУРНО ВЕЌЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА ЧИА СЕ СМЕТА ЗА „СУПЕР ХРАНА“ НО ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ ДЕКА СОДРЖИ ПОВЕЌЕ ОМЕГА-3 МАСНИ КИСЕЛИНИ ОД РИБИНОТО МАСЛО? Последниве години доминира потрагата како и зголеменото консумирање на таканаречената „супер храна“. Меѓу продуктите означени како „супер храна“ спаѓа и чиа семето, кое се смета за едно од најздравите видови на храна. […]

Read More

Оние кои следат диета без глутен постојано бараат здрави алтернативи на конвенционалните цели зрна. Киноата е една од нив и следниве 10 предности покажуваат дека киноата не е погодна само за глутен, туку и за здрава исхрана воопшто. Но, што е всушност киноа? 1. КИНОАТАЕ ИСКЛУЧИТЕЛНО ХРАНЛИВА Киноата потекнува од Јужна Америка и се сметаше […]

Read More

Дали знаете дека Американците имаат Ден на овесот? Овесот има висока биолошка вредност, а добрата вест е дека сè повеќе започнува да се користи во исхраната и тоа најмногу како појадок. Друга причина зошто токму овесните снегулки се едни од најпопуларните избори за здрав појадок, е нивното брзо и едноставно приготвување. Тие најчесто се јадат со јогурт, млеко, […]

Read More