Our Archive

Our Archive

Куркумата е билка која потекнува од семејството на ѓумбирот. Но, нејзините бројни лековити својства сè уште не се целосно откриени. Куркумата се користела уште пред 2.000 години во ајурведската медицина. Тогаш било откриено нејзиното тераписко дејство врз низа патолошки состојби како што се заболувањето на кожата, белите дробови и органите за варење. Интензивните научни проучувања […]

Read More

Зошто интегрален ориз? Затоа што интегралниот ориз го содржи зрното ориз со лушпата и има многу повеќе влакна и витамини од белиот ориз. Интегралниот ориз има 4 пати повеќе магнезиум и влакна отколку белиот ориз и скоро двојно повеќе селен. Содржи и 25% повеќе протеини од белиот ориз. Состојки (за двајца возрасни и дете од […]

Read More

Киноата е суперхрана која заслужува да добие почесно место во кујната. Одгледувана повеќе од пет века на Андите и нарекувана „златото на Инките“, киноата во последниве неколку години рапидно си ја зголемува популарноста меѓу приврзаниците на здравата исхрана, на кои им се важни нутритивните вредности на консумираната храна. Оваа „псевдожитарка“ присуствува на сѐ повеќе трпези, […]

Read More

Oвесот се вбројува во најздравите житарки што воопшто можете да ги најдете на пазарот. Тој е навистина богат извор на микро и макронутриенти. Тој е исто така богат извор на растителни влакна и е погоден за консумација кај луѓето кои имаат глутенска интолеранција или целијакија. Доста е значајно што ваквата житарка се користи како полнозрнеста. Тоа значи дека […]

Read More

Чиа семиња се богат извор на есенцијални омега-3 и омега-6 масни киселини, протеини и растителни влакна. Апсорбираат вода и за многу кратко време годуплираат волуменот. Оваа функција ви овозможува хидратација на телото каде клетките ја добиваат потребната течност. Сето ова, има позитивен ефект врз дигестивниот систем и апсорпција на храната во цревата. Чиа семиња исто […]

Read More