10 Неверојатни придобивки од куркумата!

Коренот од куркума со својата златна боја и интересен и интензивен вкус е неизбежен дел од индиската и јужноазиската кујна. Но, коренот од куркума е многу повеќе од само еден прекрасен зачин,  многу експерти сметаат дека е една од најмоќните и најефикасните билки. Во Индија тумерикот се користи за медицински цели дури 500 години п.н.е. Но со текот на годините па се до денес освен како додаток во исхраната, куркумата  се користи за спречување и лекување на многу болести. За  придобивките на овој моќен корен се зборува во преку илјадници научни студии  и многумина истакнуваат дека куркумин, соединение во куркума, има поголем ефект од некои лекови на рецепт.

Ние издвоивме 10 неверојатни придобивки од куркумата:

1. Куркумата – еден од најголемите извори на АНТИОКСИДАНТИ

Кркумата содржи куркумин, моќен антиоксиданс кој може да заштити од слободните радикали со нивно неутрализирање, благодарение на неговата хемиска структура. Куркумин, исто така, ги стимулира антиоксидантните механизми во телото. Антиоксидансите се важни затоа што се борат против слободните радикали во нашите тела и го спречуваат оштетувањето на клетките.

2. Куркумата помага при варењето на храната и ги третира гастроинтестиналните состојби

Куркумин може да ги ублажи дигестивните проблеми и да ја намали надуеноста и гасот. Врз основа на истражувања и анализи, куркуминот може да помогне во контролата на воспалителната болест на дебелото црево, улцеративниот колитис, па дури и Кронова болест толку добро што некои луѓе успеаја да се откажат од други лекови. Како дополнителна корист, куркуминот не предизвикува несакани ефекти за кои многу луѓе се жалат со гастроинтестинални лекови. Една студија покажа дека додавањето куркума во вашата исхрана е исто толку ефикасно како вежбање кога станува збор за подобрување на ендотелната функција.

3. Куркумата го зајакнува имунолошкиот систем, спречува настинки и вирусни инфекции

Уште една од најголемите здравствени придобивки од куркума е дека може да помогне во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Куркума содржи супстанција наречена липополисахаридот, со што го стимулира имунолошкиот систем. Ова, заедно со антибактериски својства и анти-габични својства на куркумата, може да им помогне на вашето тело се бори против инфекции како кашлање, настинка и грип. Куркуминот  може да се пофали со импресивни антивирусни својства кои можат да се борат против низа болести од досадни ладни симптоми до посериозни инфекции со инфлуенца. Значи додавање куркума на вашата исхрана може да помогне да се спречат вирусни инфекции на природен начин.

4. Куркумата може да ги третира состојбите на кожата  и допринесува за убав тен

Куркумата нуди многу придобивки и за надворешноста на нашето тело, поради своите антиоксидантни и антиинфламаторни својства, овој зачин може да се бори од темни дамки, брчки и стареење на кожата предизвикана од оштетување од сонце. Исто така, може да се користи за лекување на нарушувања поврзани со кожата, како што е егзема и псоријаза, заздравување лузни и мрсна кожа, забрзување на заздравувањето на раните и смирување на порите за да помогне да се намалат акните

See the source image

5.Куркумата помага при депресивни чувства

Постојат докази кои укажуваат на тоа дека соединението на куркумин во куркума може да помогне да се олесни депресијата. Истражувањата ја поврзуваат депресијата со намалено ниво на невротрофични фактори (БДНФ) добиени од мозокот и губење на невроните во хипокампусот, областа на мозокот одговорна за учење и меморија. Куркуминот потенцијално може да ги промени овие ефекти благодарение на неговата способност да го подобри нивото на BDNF. Исто така, постојат некои докази дека куркуминот може да ги зголеми невротрансмитерите на мозокот кои произведуваат допамин и серотони.

6.Куркумата може да помогне во олеснување на артритисот

Луѓето кои страдаат од ревматоиден и остеоартритис можат да имаат корист од употребата на куркума. Антивоспалителните и антиоксидантните својства помагаат во елиминирање на слободните радикали одговорни за оштетување на клетките. Анегдотски докази од луѓе со артритис кои редовно консумираат куркума бележат ослободување од благи до умерени болки во зглобовите, како и намалување на воспалението на зглобовите.

7. Куркумата помага при третирање на Алцхајмерова болест

 Куркумата го намалува воспалението и оксидативното оштетување, за кои истражувачите веруваат дека играат улога во развојот на болеста. Куркумин може да ја премине кpвно-мозочната баpиеpа и се покажало дека доведува до разни подобрувања во патолошкиот процес на Алцхајмеровата болес Затоа, консумирањето куркума може да помогне да се спречи појавата на Алцхајмерова болест. Куркумин, исто така, помага во расчистување на амилоидните плаки, клучен фактор во развојот на болеста.

8.Куркумата спречува создавање и помага при третирање на ракот

 Куркуминот доведува до неколку промени на молекуларно ниво кои можат да помогнат во спречување и можеби дури и лекување на pак. Куркуминот е проyчен како корисна билка во третманот на pак и откриено е дека Билката може да влијае на растот, развојот и ширењето на клетките на ракот на дојката, дебелото црево, стомакот и кожата на молекуларно ниво. Cтyдиите покажаа дека може да придонесе за c-мpт на клетките на pакот, да ја намали ангиогенезата (раст на нови кpвни садови во тyмоpите) и да ги намали метаcтазите (ширење на pакот).

9. Куркумата може да помогне при контрола на шеќерот во крвта

Куркумата ја зајакнува контролата на гликозата и ги зголемува ефектите на лековите што третираат дијабетес. Оваа моќна билка може да ги надополни главните третмани за дијабетес, помагајќи при умерено ниво на инсулин. Исто така, ја намалува отпорноста кон инсулин, што може да помогне да се спречи развојот на дијабетес тип 2. Сепак, сепак е најдобро да се консултирате со лекар пред да ги дополните третманите за дијабетес со природни опции.

See the source image

10.Куркумата помага при контролата на телесната тежина

Куркумата во прав може да помогне при контрола на тежината. Компонентите во куркумата помагаат да се смири воспалението од низок степен поврзано со дебелината и промовира губење на маснотии. Луѓето кои би сакале да изгубат неколку килограми може да имаат корист од јадење лажичка куркума во прав со секој оброк, како и следење на здрава исхрана и рутина за вежбање. Куркумата треба да се користи со претпазливост кај луѓе со заболување на жолчното кесе, бидејќи го стимулира производството на жолчката, што може да доведе до компликации.